Skip to main content

Güneş Elektrik Santralleri Yıldırımdan Etkilenir mi?

Güneş Elektrik Santralleri Yıldırımdan Etkilenir mi? sorusunun cevabı basittir; Güneş enerji santralleri, güneşten elde edilen ucuz ve temiz enerjiyi sağladıkları için çevremizde giderek yaygınlaşıyor. Bununla birlikte, paneller oldukça pahalı olduğundan ve onları yıldırım ve voltaj dalgalanmaları gibi olumsuz olaylara karşı korumak gerekir, ilk maliyet genellikle yüksektir. Enerjiyi insanlara ve şirketlere ulaştırırken güvenilirlik ve tutarlılık en önemli parametreler arasındadır. Bu nedenle, kötü hava koşullarında bile arıza süresi en aza indirilmelidir.

Yıldırımlar

Yıldırımlar son derece güçlüdür ve saniyenin çok küçük bir bölümünde tüm güneş enerjisi santraline yayılarak ekipmana geri döndürülemez şekilde zarar verebilir. Bu, yalnızca güç kaynağı kabloları aracılığıyla değil, aynı zamanda RS485 veya RS232 bakır teller gibi seri iletişim veri yolları aracılığıyla da gerçekleşebilir. Bir fotovoltaik sistemde, PPC’leri (Enerji Santrali Kontrolörleri) kullanarak panellerin ve güneş takip cihazlarının sağlık durumunu ve verimlilik parametrelerini uzaktan izlemek için neredeyse her zaman seri iletişime ihtiyaç duyulur.

MapperX ile Otomatik Arıza Tespiti

MapperX yapay zeka teknolojisi yazılımı görüntü işleme ve makine öğrenmesi teknikleriyle geliştirilmiştir. MapperX, solar sistemlere ait arızalar otomatik olarak tespit eder. Arıza türleri belirlenir ve harita üzerinde önem derecesine göre işaretlenir. MapperX ile Otomatik arıza tespiti işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.