Skip to main content

Güneş Panelleri Eviniz İçin Nasıl Elektrik Üretir

Güneş Panelleri Eviniz İçin Nasıl Elektrik Üretir, elektrik akımı üretmek, güneş panelinin çalışmasının ilk adımıdır, ancak süreç burada bitmez. Güneş paneli sistemlerinin eviniz için nasıl kullanılabilir elektrik ürettiği aşağıda açıklanmıştır:

  1. Fotovoltaik hücreler güneş enerjisini emer ve DC elektriğe dönüştürür. Güneş panelini oluşturan güneş pilleri, fiilen elektrik üretme söz konusu olduğunda ağır yükü kaldırır. Fotovoltaik etki sayesinde güneş panelleriniz bir elektrik akımı üretir
  2. Solar invertörler, solar modüllerinizden DC elektriği çoğu ev aletinde kullanılan AC elektriğe dönüştürür.
  3. DC elektrik, solar invertörinizden geçtiğinde AC elektriğe dönüştürülür. Eviriciler ayrıca DC ve AC akımların gerilimini düzenleyen transformatörlerle donatılabilir.
  4. Solar inverterler dönüştürülen AC enerjisini evinizin elektrik kutusuna aktarır. Oradan elektrik, evinizden tüm prizlerinize dağıtılır, böylece cihazlarınızın fişe takılması gerektiğinde kullanılabilir bir elektrik akımı olur.
  5. Şebekeye bağlı bir güneş sisteminiz varsa, elektrik hem elektrik şebekesine hem de şebekeden çalışabilir ve panelleriniz tarafından üretilen fazla enerji size maddi katkı sağlayabilir.

MapperX ile Güneş Enerji Sistemleri

MapperX, Güneş enerjisi sistemlerine yönelik geliştirilen yazılım ürünüdür. Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretir? Sorusunun cevabı hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.