Skip to main content

Güneş Panelleri Nelerden Yapılır

Güneş Panelleri Nelerden Yapılır, paneller artık birçok evin ve ticari mülkün çatılarında, özellikle de yeni inşaat sitelerinde görülüyor. Güneş Enerjisi Endüstrisi Derneği’ne (SEIA) göre, güneş enerjisi endüstrisi son on yılda ortalama %50’lik bir büyüme oranı yakalamıştır.

Her bir Güneş paneli, bir silikon hücre katmanından, metal çerçeveden, özel bir filmle çevrili cam kasadan ve kablolardan yapılmıştır. Maksimum etki için, paneller sıralı bir dizi halinde gruplandırılır ve geniş dış mekanlara yerleştirilir. Fotovoltaik hücreler olarak da adlandırılan güneş pilleri, gündüz saatlerinde güneş ışığını emer.

Güneş panellerinin çoğunluğunun üretim süreci Asya’ya ve ağırlıklı olarak Çin’de yapılmaktadır. Muazzam ölçekte üretim tesislerinin oluşturulması ve robotik gibi modern teknikler, güneş enerjisi teknolojisinin maliyetinin hızlı bir şekilde düşmesine ve genel olarak kalitede bir iyileşmeye yol açmıştır.

Fotovoltaik (PV) güneş panelleri birçok güneş pilinden oluşur. Güneş pilleri, yarı iletkenler gibi silikondan yapılmıştır. Güneş pilleri birlikte bir elektrik alanı oluşturan bir pozitif katman ve bir negatif katmandan oluşurlar.

 

MapperX ile Güneş Enerjisi Santrallerinin Avantajları

MapperX ile GES sahalarının bakım faaliyetleri için en önemli konulardan biri hata tespitidir. Hata ve arıza tespitleri için MapperX yapay zeka yazılımı ile hataları tespit edebilir ve raporlara ulaşabilirsiniz. Bakım Faaliyetleri düzenli bir şekilde yapılan GES sahaları kullanıcıya çok daha verimli şekilde hizmet etmektedir. Güneş Enerjisi Santrallerinin Avantajları hakkında bilgi almak için tıklayın