Skip to main content

Güneş Enerji Santrallerinde Panel Temizliği

Güneş Enerji Santrallerinde Panel Temizliği,  hafife alınmaması gereken bir konudur. Güneş panellerinin temizliği, elektrik üretiminin verimliliğini artırır.

Periyodik Güneş Paneli Temizliği Neden Gereklidir?

Güneş panellerine düşen güneş ışığını elektriğe dönüştürerek çalışır. Bir panele ne kadar fazla ışık vurursa, o kadar fazla güç üretecektir. Zaman içinde, güneş paneli yüzeyinde toz ve diğer malzemeler biriktiğinde, panele çarpan ışık miktarını önemli ölçüde düşürür ve dolayısıyla çıkışını azaltır.

Güneş panelleri temizlendiğinde güneş panellerinin üzerine düşen direkt güneş ışınları artar ve panellerin ürettiği elektrik birimlerindeki artışa tekabül eder. Güneş panellerinin düzenli olarak temizlenmesi, güç çıkışını %30’a kadar artırma potansiyeline sahiptir.

Güneş panellerinizde daha uzun hizmet ömrü ve sistemin verimliliğini garanti etmek için hatırlanması gereken bazı şeyler vardır. Yanlış temizleme uygulamaları, kalitesiz su ve uygun olmayan temizlik maddesinin kullanılması modüllere ve diğer dizi bileşenlerine zarar verebilir ve sistem performansını da düşürebilir. Temizlik personelinin uygun temizlik yöntemleri ve uygun temizlik araçlarının kullanımı konusunda eğitilmesi de önemlidir.

Modüllerin temizlenmesi için önerilen süre, üretimin en düşük olduğu düşük ışık koşullarıdır. Ancak gün içinde güneş parladığında paneller de ısınır ve güneş panellerinin akşamları soğuk su ile temizlenmesi panellerde termal şoka neden olabilir ve panellere kalıcı olarak zarar verebilir. Bu nedenle, Güneş Panellerini temizlemek için en iyi zaman, santralin çalışmadığı, elektrik çarpması tehlikesinin minimum olduğu ve güneş panellerinin sıcaklığının yüksek olmadığı sabahın erken saatleridir.

MapperX ile Solar Pv İnceleme

MapperX, güneş panellerinde oluşan arızaları ve hataları hızlı bir şekilde tespit eder. Ges sahalarının termografik muayenesinden alınan veriler kullanılarak tesisteki hatalar saptanır. Güneş Enerji Santrallerinin bakım faaliyetlerinde insan iş gücü yerine son teknoloji ekipmanlar ile yapılan termografik muayene, geleneksel yöntemlere göre %99 zaman tasarrufu sağlanır. Solar Pv İnceleme hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.