Skip to main content

 

Pv Panel

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır

Güneşten Nasıl Elektrik Elde Edilir?

Güneş radyasyonu, güneş pilleri tarafından doğrudan elektriğe dönüştürülebilir. Bu tür hücrelerde, ışık bir metal ve bir yarı iletken arasındaki bağlantıya veya iki farklı yarı iletken arasındaki bağlantıya çarptığında küçük bir elektrik voltajı üretilir.

Güneş panelleri, güneş enerjisini elektriğe dönüştüren fotovoltaik hücrelerden yapılır bu nedenle güneş panelleriyle elektrik üretmeye güneş PV’si de denir.

Fotovoltaik hücreler, silikon gibi yarı iletken malzemelerin katmanları arasında bulunur. Katmanlar, güneş ışığından gelen fotonlar tarafından vurulduğunda enerji vererek bir elektrik alanı oluşturan farklı elektronik özelliklere sahiptir. Bu, elektrik üretmek için gereken akımı yaratan “fotoelektrik etki” olarak bilinir.

Güneş panelleri, doğru akım elektrik üretir. Bu daha sonra, şebekeye yönlendirilen veya panelleri kurulu evler ve işletmeler tarafından kullanılan alternatif bir akıma dönüştürmek için invertörden geçirilir.

Fotovoltaik hücreler, ışığa maruz kaldıklarında bir elektrik akımı oluşturmak için kullanılabilir. Buna “fotovoltaik etki” denir. Fotovoltaik hücreler veya güneş pilleri bunu yapabilir.

 

Güneş Enerjisi Paneli Hata Tespitleri için MapperX

Yerli ve milli yapay zeka yazılımı olan MapperX, güneş enerjisi panellerinde oluşan arıza ve hataları otonom bir şekilde raporlar. Raporlama hizmetimiz için MapperX İletişim sayfasından bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.