Skip to main content

Güneş Enerji Santralleri ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Güneş enerjisi santrali özellikle son yıllarda enerji krizlerinin de artmasıyla herkesin sahip olmak istediği harika bir yatırım ve çevreci bir çözüm olarak öne çıkıyor. Ancak bazı bilgiler yatırımcıları yanlış yönlendiriyor veya vazgeçmelerine neden oluyor.

Bu yazımızda, güneş enerjisi santrali hakkında doğru bilinen yanlışları sizler için derledik

1.YANLIŞ: Sıcak bölgelerde güneşten daha fazla enerji elde edilir

Güneş paneli ısıyı değil ışınımı elektriğe çevirir. Bilinenin aksine güneş enerji santralleri daha sıcak bölgelerde daha fazla elektrik üretmez. Güneş panelleri soğuk havalarda, karlı havalarda da elektrik üretebilir.

2.YANLIŞ: Güneş panellerinin yoğun bulutlu havalarda enerji üretimi düşer

Genelde güneşi göremediğimiz bulutlu havalarda, güneş panellerinin çalışmadığı veya enerji üretmediği varsayılabilir. Ancak bulutlu havalarda da güneş ışınları yeryüzüne ulaşır. Güneş panelleri bulutlu veya yağmurlu günlerde, güneşli havalara kıyasla daha az verim alır fakat enerji üretimi gerçekleşmeye devam eder.

3.YANLIŞ: Güneş paneli kurulumundan sonra yedek jeneratör gerekir

Eviniz için güneş enerjisi sistemi kurduktan sonra da lisanssız elektrik üretim yönetmeliği kapsamında düzenlenen aylık mahsuplaşma uygulamasında yerel elektrik şebekesine bağlı kalabilirsiniz. Güç tüketiminiz kurulu olan güneş sisteminizin gücünü geçtiğinde yerel elektrik şebekesi güç sağlamaya başlar. Böylelikle 7/24 elektrik enerjisini kesintisiz kullanabilirsiniz. Ayrıca güneş sistemlerinin kurulumundan önce evinizdeki günlük ve saatlik elektrik enerjisi tüketimi hesaplanarak bir panelin ortalama 400 Watt ile 600 Watt arasında bir elektrik üretimini göz önünde bulundurduğumuzda ihtiyacınıza uygun güneş paneli önerilir. Güneş enerjisi sisteminin kurulu olması, yedek jeneratör zorunluluğu gerektirmez.

4.YANLIŞ: Güneş enerjisi sistemleri montaj sırasında çatılara zarar verir

Sistem kurulumları doğru mühendislik ve montaj ekibiyle yapıldığı sürece çatılara herhangi bir zarar vermez. Aksine doğru montaj ile çatı daha fazla mukavemet kazandığından şiddetli rüzgarlara karşı çatının daha dayanıklı olması sağlanabilir.

5.YANLIŞ: Güneş panelleri kurulumlarından sonra çok fazla bakım gerektirir

Aynı evlerde yer alan elektrikli cihazlar gibi örneğin kombiler gibi sıklıkla bakım gerektiren sistemler değildir. Ancak yıllık olarak düzenli bakım yapıldığı takdirde kullanım ömürleri artarak yatırım geri dönüş süreleri hızlanabilir. GES sahalarınızdaki panellerden tam verim alabilmek için panellerin bakımı oldukça önemli bir konudur.

MapperX otonom yapay zeka yazılımı, termal drone ile GES sahalarındaki solar panelleri inceleyerek hataları dünya standartlarında raporlar. Talebe göre Biriz Enerji’nin alanında yetkin personelleri, GES sahalarının bakım ve onarımını da gerçekleştirerek bakım faliyetleri kapsamında size tam hizmet sunabilir.

6.YANLIŞ: Sistemin kurulum süresi çok uzundur

Müstakil evlerde kurulacak sistemler 1 günde, küçük işletmelerde 1 haftada tamamlanabilir fakat kapasiteye göre kurulum süresi değişiklik gösterir. Büyük sanayi kuruşları ve fabrikalardaki kurulum, güce göre ortalama 30-35 gün hatta arazilerin büyüklüklerine göre aylarca sürebilir.

7.YANLIŞ: Çatı tipim eğimli olmadığı için sistem kurmaya uygun değil

Her tür çatı tipine uygun doğru konstrüksiyon malzemesi ile güneş ışınımları doğru hesaplanarak güneş enerjisi sistemi kurulabilir.

8.YANLIŞ: Türkiye’de güneş enerjisi için verimli alanlar çok az

Bilindiği üzere ülkemizde 4 mevsim yaşanmaktadır. En çok güneşli havaları gördüğümüz mevsim yazdır fakat hava daha az güneşli olsa bile bu güneş enerjisi santralleri için bir engel oluşturmaz. Türkiye’nin güneş enerjisi üretmeye çok elverişli olmadığı bilgisi yanlıştır çünkü ülkemiz, sahip olduğu coğrafi konum nedeniyle güneş ışınım oranları çok yüksektir ve güneş enerjisi ile elektrik üretmeye oldukça uygundur. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi, güneş enerjisinin üretim potansiyeli açısından yüksek olan bölgelerimizdir.

9.YANLIŞ: Güneş enerjisi santralinin kurulumu maliyetli bir işlemdir

Bu konuya olan bakış açısı, ne yazık ki en yaygın yanlışlardan biri. Bir güneş enerjisi santrali kurmak “geleceğe yatırım yapmak” demektir. Güneş enerjisi kurulumunda yatırımın geri dönüşü 3-6 yılda sağlanırken 25 ila 30 yıl arasındaki yatırım ömrünün olduğunu da düşünürsek, uzun yıllar ciddi gelir getirir.

Ayrıca devletin bu alanda birçok hibe ve teşviği de bulunmakta. İstenirse teşvik belgesi alınarak kurulum maliyeti en aza indirilebilir ve vergi teşviklerinden faydalanabilirsiniz.

MapperX, GES Sahalarınızdaki Hataları Panel ve Hatta Hücre Bazlı İnceler

Güneş enerjisi santraliniz kuruldu, peki şimdi ne yapmanız gerekiyor?

GES sahası kurulumunun yeni gerçekleşmiş olması demek, PV panellerinin henüz bir bakıma ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Yeni kurulmuş olan güneş panellerinin %100 verim ile enerji üretip üretmediğini ilk aşamada kontrol etmeniz gerekir.

Kurulumlarda; mühendislik, teknik personelin sahada yaptığı hatalardan ve PV panellerin üretiminden kaynaklı yaşanan tedarik problemleri yaşanabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için termal incelemelerin sonuçlarını MapperX ile raporluyoruz.

Güneş enerjisi santrallerinin bakım ve onarım konusu, solar panellerinizin sağlığı ve verimliliği açısından ciddi önem taşımaktadır. ‘’Termal Kameralı Drone’ların Özellikleri’’ konusu hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.