Skip to main content

Termal Drone DJI Mavic 3 T

Termal Drone DJI Mavic 3 T ile panel inceleme, PV sisteminizin performansı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Enerji tüketimi ve üretiminin yanı sıra güneş enerjisi sisteminizdeki olası hasarlar hakkında da bilgi sunar. Güneş enerji santralleri incelemek önemlidir çünkü izleme olmadan güneş panellerinizin tam kapasitede çalışıp çalışmadığını belirlemek imkansızdır.

Sistem izleme asgari bir gereklilik olarak kabul edilirken büyük güneş enerjisi sistemlerinde panel arızalarını tespit etmek ve tanımlamak karmaşık bir süreç olabilir. İzleme sistemleri düşük performanslı alanların tespit edilmesine yardımcı olur ancak dizi çıkışına zarar veren belirli paneli bulmak daha fazla zaman aldığından Termal Drone DJI MAvic 3 T gibi gelişmiş cihazların kullanılması gerekir.

Solar Pv Denetı̇mini Hızlandırmak için Yapay Zekalı Drone’ların Kullanımı

Geleneksel güneş enerjisi denetimiyle karşılaştırıldığında, drone’ların kullanımının, büyük ölçekli havadan güneş enerjisi denetimleri yapmak için hızları ve doğrulukları nedeniyle daha etkili ve verimli olduğu kanıtlanmıştır. Drone’lar nihayetinde güneş enerjisi tesislerinin sağlığını korumaya yardımcı olurken diğer bakım seçeneklerine göre çok daha fazla zaman ve emek tasarrufu sağlayabilir.

Fotovoltaik Sistemlerin Yapay Zekalı Drone’lar Yardımı ile İzlenmesi

Her fotovoltaik sistem düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Uygun bakım, zamanında onarım ve temizlik olmadan, güneş PV verimliliğinde erken bir aşamada kademeli bir kayıp olması çok muhtemeldir.Fotovoltaik sistemleri olası hasar ve anormalliklere karşı kontrol etmek için drone kullanımı artık yaygın olarak kullanılan bir seçenek haline gelmiştir. Bazen güneş paneli kurulumunun erken aşamalarında da kullanılmaktadır. Drone denetimi ile teknisyenlerin artık dışarı çıkıp elde tutulan bir cihaz kullanarak her bir paneli tek tek kontrol etmesine gerek kalmıyor. Solar panel inceleme sistemine erişim için temelden üstün olan termal drone DJI Mavic 3 teknolojisine ihtiyaç duyabilir.

Drone le GES Sahalarındaki Termografik Muayene Nasıl Yapılır?

Drone’lar, güneş enerjisi santrallerindeki ısı anormalliklerini hayal edilemeyecek bir hızda tespit etmeye yardımcı olabilecek son derece teknolojik cihazlardır. Yapay zekaya sahip drone’lar tipik olarak birkaç metre yükseklikteki güneş enerjisi sistemleri ve enerji santralleri üzerinde uçurulur ve tüm sistemin kuş bakışı görüntüsünü kaydedecek şekilde yapılandırılır.

Drone’lar tarafından yakalanan ısı farklılıkları, güneş modüllerindeki herhangi bir anormalliği kolayca tespit edebilir. Sistemdeki arızaları ve diğer anormal durumları sıcaklık farklılıklarına göre tespit eden drone’lardaki termal görüntüleme kameralarıdır.

Ayrıca sistemler genellikle gerçek görüntü kameralarıyla da görüntülenir. Sistem denetçisi uçuşu takip edebilir ve gerektiğinde pilotu kritik noktalara yönlendirebilir. Drone teknolojisi teknisyenleri doğrudan soruna yönlendirir ve inceleme için gereken süreyi büyük ölçüde azaltır. Bu şekilde bakım ekibi mevcut solar sorunlara ilişkin mükemmel bir genel bakışa sahip olur ve böylece bu sorunları çözmek için hassas sorun giderme mekanizmalarını hemen harekete geçirebilir. Ayrıca drone incelemeleri daha sonra analiz edilmek üzere kaydedilir.

Drone’lar Pv Sistemlerdeki Hangi Hataları ve Hasarları Tespit Edebilir?

Drone’ların tespit edebileceği, düzeltilmesi kolay sorunlardan daha karmaşık olanlara kadar birçok anormallik vardır. İşte bazı örnekler:

  • Kirlilik
  • Nem
  • Fırtına veya gök gürültülü fırtına hasarı
  • İletişim hatası
  • Modül arızaları
  • Hayvan ısırıklarından kaynaklanan hasarlar
  • Yanlış kablolama
  • Çatlaklar (güneş pillerinde, camda)
  • Arızalı baypas diyotları

Daha güvenilir sonuçlar için drone denetimleri mümkün olduğunca bulutsuz ve kuru günlerde gerçekleştirilmelidir.

Güneş Sistemlerini İncelemek için Drone Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Güneş enerjisi endüstrisinin drone ile denetime geçmesinin en önemli nedeni hızı ve verimliliğidir. Drone’lar, 1 megawatt güneş enerjisini 10 dakikadan daha kısa bir sürede kapsayacak şekilde ultra hızlı bir verimlilikle çalıştırır. Güneş enerjisi drone denetimini kullanmanın bir diğer faydası da maliyetleri düşürmesidir. Büyük bir güneş enerjisi sahasını bir günde incelemek için 1 ila 2 drone pilotunun profesyonel hizmetini almak, bir haftadan fazla sürebilecek her bir güneş panelini manuel olarak incelemek için kalifiye teknisyenlerden oluşan bir ekip istihdam etmekten çok daha uygundur. Drone bakımı da genellikle çok pahalı değildir. Son olarak, drone denetimi, sorunları ortaya çıktıklarında hemen çözmenize olanak tanır. Drone’lar her paneli inceleme ve arızaları belirleme yeteneğine sahiptir, böylece bu sorunları verimli bir şekilde ele alabilir ve böylece güneş modüllerinizin genel verimliliğini hemen artırabilirsiniz.

Drone incelemeleri ile birlikte geliştirmiş olduğumuz MapperX yazılımı sayesinde güneş enerji santrallerindeki arızaları kısa süre içerisinde tespit edip kullanıcılara dünya standartlarında teknik bir arıza raporu oluşturuyoruz. Termal Drone ile Pv Panel İnceleme hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.