Skip to main content

Termal Drone

Termal Drone’lar, güneş enerji santrallerinde hatalı panelleri tek tek tespit edebilir. Ayrıca zamandan tasarruf etmek için sahanın bazı kısımlarını denetimin dışında tutmaya gerek yoktur. Bir insansız hava aracı tüm güneş enerjisi santralini birkaç saat içinde inceleyebilir.

Termal Görüntüleme Nasıl Çalışır?

Yaygın olarak kızılötesi radyasyon (IR) olarak bilinen ısı, sadece titreşen atomlardır. Nesneler, atomlarının ne kadar hızlı hareket ettiğine bağlı olarak bir ısı yayar, parçacıklar ne kadar hızlı hareket ederse, nesne o kadar sıcak olur. Termografi, bu ısı incelenmesi ve termal görüntülemenin uygulanmasıdır.

İnsanlar ısıyı hissedebilir ancak kızılötesi radyasyonu göremez. Çünkü bu radyasyon insan gözünün algılayamayacağı bir elektromanyetik dalga boyuna sahiptir. Termal kameralar kızılötesi ısıyı, görebildiğimiz bir şeye dönüştürür.

Drone termal kameralar birçok nesneyi algılayabilir ancak birkaç istisna olabilir, örneğin çok cilalı, parlak ve yansıtıcı öğeler düşük emisyona sahip oldukları için fazla ısı emmezler. Termal kameralarla bunların tespit edilmesi zordur. Ahşap, güneş paneli ve hatta insanlar gibi yüksek emisyonlu nesnelerin taranması kolaydır.

Güneş Enerji Santrallerinde Termal Drone Kullanmanın Avantajları

Termal drone’lar güneş enerji santralleri incelemelerinde saha hakkında veri elde etmek için çok yönlü ve verimli bir araçtır.

Drone’ların tartışılmaz avantajı, insanlı denetimler için ulaşılması zor, pahalı, tehlikeli ve hatta erişilemeyen yerlere ulaşabilmesidir. İç mekanlarda, yer altında, karada veya denizde kullanılabilirler. Drone yardımı ile güneş enerji santrallerinde güvenli bir şekilde inceleme yapılır. Drone’lar, manuel yöntemlere göre 50 kat daha hızlı bir şekilde güneş panelleri üzerinde veri toplayabilir.

Genel olarak drone ile PV panel inceleme, daha sık termografik muayeneye izin vererek daha uygun maliyetli ve verimli bir inceleme çözümü sunar. Bu da herhangi bir sorunun çok daha hızlı tanımlanabileceği ve düzeltilebileceği anlamına gelir.

Termal görüntüleme kameralarına sahip drone’lar, bir güneş enerji santralinin tam denetimini aylarca süren manuel yöntemlere kıyasla saatler içinde tamamlayabilir, veri miktarını ve kalitesini artırarak maliyetleri düşürür.

PV Panel İncelemede Fotoğraf Mı Yoksa Video Mu Çekilmeli?

Güneş enerji santrallerinde drone incelemesi yaparken kızılötesi ve yüksek çözünürlüklü renkli (RGB) fotoğraflar çekmeniz önerilir.

Güneş Enerji Santrallerinin Drone Denetimleri Doğru Veri Sağlar Mı?

Tüm dünyada bilimsel olarak kanıtlanarak doğru kabul edilen bir dünya standartı mevcut. İnsansız hava araçları ile yapılan havadan termografi, arızaların %100’ünü ve arıza tipini %99 doğrulukla tespit edebilir. Manuel denetimlere kıyasla drone’lar çok daha kısa denetim süresine sahiptir ve daha doğru veriler sağlar. Drone ile termal incelemenin sonuçları da MapperX yazılımı ile dünya standartlarında raporlanır.

Hava Termografisi Ne Kadar Sürer?

Güneş enerji santrallerinin termografik muayene süresi sahanın büyüklüğüne bağlıdır. Termal Drone ile PV sistemlerini denetlemek, en hızlı ve en verimli yoldur.

Örneğin 30 MW (60 hektar – 105.000 panel) bir saha 4-5 saat gibi kısa bir sürede dünya standartlarında %99,99 doğruluk ile incelenir ve MapperX ile raporlanır.

Pv Panellerin Termal Drone İncelemeleri ile Ticari olarak Tasarruf Nasıl Sağlanır?

  • Drone incelemesi, geleneksel PV inceleme yöntemlerinden çok daha hızlı ve düşük maliyetli.
  • Muayene süresi %99 daha hızlı
  •  Panellerde tespit edilen hatalar düzeltilmeden kalırsa, raporlar yıllık mali kaybı gösterir.

Hava Termografisi ile Pv Panellerin Ömrü Uzar Mı?

Güneş enerji santralinde bozulmayı ve arızayı azaltmak için termal drone incelemesi ve bakım yaptırmak gerekir. PV santralin uzun vadeli performansını en üst düzeye çıkarmak ve enerji üretim hedeflerine ulaşmak için bu sistemleri düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Düzenli olarak bakım ve kontrolleri yapılan PV panellerin kullanım ömrü uzadığı için yatırım geri dönüşünün hızı artar.

Güneş enerji santrallerinin drone ile incelenmesinden elde edilen verilerin analizi için MapperX yazılımına ihtiyaç var mı?

Evet.

Drone’lar, güneş enerji santrallerinin incelenme süresini %99’dan fazla azaltmasına rağmen, gözden geçirilmesi ve kullanılabilir biçimlere dönüştürülmesi gereken birçok bilgi oluşturur.

PV panellerin incelemeleri için drone’ları kullanma konusunda yeniyseniz, bu bilgileri manuel olarak incelemenin daha kolay ve ucuz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak drone ile çektiğiniz binlerce fotoğraf veya saatlerce süren video’yu incelemek için çok fazla zaman gerekir. Güneş enerji santrallerinde yapılan termal incelemenin sonuçları MapperX ile raporlanır. MapperX yazılımı uygun bir maliyet ile incelemelerden elde edilen verilerin yalın ve anlaşılabilir bir formatta dünya standartlarında raporlanmasını sağlar.

Yapay zeka yazılımı MapperX, insan incelemesi ile yapılan incelemeden çok daha kısa sürede yüzlerce megavatlık güneş enerji santralinin termal drone ile elde edilen görüntüyü inceleme yeteneğine sahiptir. Veri analizini incelemek ve hataları öğrenmek için birçok kişiye ödeme yapmaktansa MapperX yazılımının termal inceleme sonuçlarını raporlaması çok daha ucuzdur. ‘’Güneş Enerji Santralleri ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar’’ konusu hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.