Skip to main content

DJI Devrim Yaratan Yazılım Güncellemesi

Mavic 3 Enterprise Matrice 30 ve Matrice 300 RTK için En Son Yazılım Güncellemeleri

DJI, Mavic 3 Enterprise, Matrice 30 ve Matrice 300 RTK serisi profesyonel drone platformları için büyük bir yazılım güncellemesi sunuyor. Bu güncellemeyle, ticari drone’larınız şimdi her zamankinden daha güçlü, yetenekli ve kullanışlı hale geliyor.

İşte güncellemenin detayları:

1. Yeni İlgi Noktası (POI) Uçuş Modu (Mavic 3 Enterprise Serisi)

İlgi Noktası, kullanıcıların hızlı bir şekilde ilgi noktası etrafında dönen ve hedefin 360 derecelik görüşüyle kapsamlı veri toplamasını sağlayan yeni bir akıllı uçuş modudur. Bu özellik, özellikle kaza yeniden yapılandırma verisi toplama veya olay yerini saran ilk müdahale ekipleri ve kamu güvenliği kurumları tarafından talep edilmektedir. Bu mod, dikey yapıları veya alanları da yakalamak için kullanılabilir.

POI, Mavic 3E serisiyle şu şekilde çalışır:

İlk olarak dronu hedefin üzerine getirin ve dronun konumunda bir Pin bırakın.

Daha sonra, dronu biraz geri çekin ve POI modunu etkinleştirin.

İrtifa, gimbal açısı ve hızı ayarlayabileceğiniz seçenekleri göreceksiniz.

Uçuş hızını kilitlemek için uzaktan kumandanın arkasındaki C1 düğmesine basabilirsiniz.

Drone, hedefin etrafında dönerken sürekli bir yarıçapı otomatik olarak koruyacaktır.

2. Düşük İrtifa Sınırının Azaltılması (Real-Time Terrain Follow)

DJI Mavic 3T

Termografik Muayene

Gerçek Zamanlı Arazi Takibi modu, dronun yalnızca onboard sensörlerini kullanarak zemin seviyesinin üzerinde aynı yükseklikte uçmasını sağlar. Yeni yazılım güncellemesiyle, Gerçek Zamanlı Arazi Takibi modundaki minimum yükseklik sınırı 80 metreden 30 metreye düşürülerek dronun yüzeye daha yakın uçmasına ve hedef bölgenin daha yüksek çözünürlüklü verilerini toplamasına olanak tanır.

Güneş enerjisi santralleri eskiden termografik muayenelerinde alçak uçuş yaparken cihazların alçak irtifada arazi takip özellikleri olmadığı için ayrıca bir DSM dosyası oluşturarak birkaç işlem sonucunda kumandaya yüklenen arazi dijital sayısal modelini (DSM) yükledikten sonra takip edebiliyordu. Bu uzun süren işlemlere gerek kalmadan cihazların Terrain Follow özelliği sayesinde otomatik olarak ikinci bir işlem gerektirmeden her türlü arazi koşulunda cihaz sensörlerini kullanarak 30 metre yükseklikten arazi takip edilebilir.

Mavic 3 Enterprise DSM2 2

Pv Panel İnceleme

3. Görev Planlama için Yeni Kamera Açısı Ayarları (Mavic 3 Enterprise Serisi)

Artık otonom uçuş görevleri planlarken kamera gimbalının yönünü ve açısını ayarlayabilirsiniz. Bu özellik, özellikle inşaat mühendisliği senaryolarında ve güneş paneli incelemeleri sırasında kameranın PV panellerine dik (veya belirli bir açıda) olması gerektiği durumlar için değerli olabilir. Böylece daha hassas veri toplama ve daha etkili analizler gerçekleştirilebilir.

4. Mavic 3T için Yeni Ayarlanabilir Kızılötesi Parametre Fonksiyonu

Mavic 3 Thermal platformları için bu güncellemeyle gelen başka bir özellik ise kızılötesi parametreyi ayarlama yeteneğidir. Artık drone ile hedef arasındaki mesafeyi sabitleyebilir ve aynı zamanda hedefin yansıtıcılığını ayarlayabilirsiniz. Bu sayede Mavic 3T, sıcaklık ölçümlerini daha hassas bir şekilde hesaplayabilir.

5. DJI Matrice 30 Serisi için Akıllı Düşük Işık Fotoğrafı Özelliği

Bu güçlü yeni özellik, yalnızca DJI M30 serisi için mevcuttur ve dronun kamerası ve onboard yazılımının düşük ışık koşullarında bile parlak fotoğraflar üretmesini sağlar. M30’un en son yazılım güncellemesiyle, Akıllı Düşük Işık Fotoğrafı, Waypoint görevleri sırasında seçilebilir bir eylem olarak bulunabilir.

6. DJI Matrice 300 RTK için Zenmuse L1 Kalibrasyon Hatırlatmaları

LiDAR hassasiyeti için IMU kalibrasyonu gereklidir ve Zenmuse L1, en iyi sonuçları elde etmek için veri toplamadan önce, sırasında (her 100 saniyede bir uçuş görevi) ve sonrasında kalibre edilmelidir. Önceden programlanmış görevlerde kalibrasyon uçuşları otomatik olarak uçuş rotasına eklenirken manuel uçuş modu, dronun önündeki 30 m’lik menzilde hiçbir engel olmadığından emin olmak için operatörlerin kalibrasyon düğmesine tıklamasını gerektirir. Yeni yazılım güncellemesiyle, DJI Pilot 2 uygulamasındaki manuel uçuş arayüzünde sensörü kalibre etme hatırlatmaları alacaksınız.

7. Ortak Yeni Özellikler: Mavic 3E/3T, M30/30T ve M300 RTK

Arazi Takibi, Görev Modlarıyla Entegrasyon

Artık, Mavic 3E, M30 ve M300 RTK dronlarında bulunan süper kullanışlı Arazi Takip özelliğini Eğik ve Doğrusal uçuş planlama modlarıyla birlikte kullanabilirsiniz. Arazi Takibi, M300 RTK ile P1 sensörü kullanırken Akıllı Eğik Yakalama ile de kullanılabilir. Bu özellik, görev planlama modlarının esnekliğini artırarak değişken araziye sahip alanlarda da kullanılmasını sağlar.

Bu gelişmeler, özellikle DJI Mavic 3 Enterprise serisi kullanıcıları için önemlidir çünkü dronun turboşarjlı arazi farkındalık özelliği olan Gerçek Zamanlı Arazi Takibi artık Akıllı Eğik Yakalama ile de uyumludur. Sadece hedefin üst kısmındaki çekimlere değil, yüksek rakımlı farklılıkların olduğu alanların 3B modellerini de kolayca yapabilirsiniz.

DSM için arazi takibi kullanırken kendi verilerinizi içe aktarabilir veya Pilot 2 uygulamasında internet üzerinden alanı indirebilirsiniz.

8. Manuel Uçuş Ekranında Yeni Otomatik Görev Menüsü

Manuel uçuş sırasında, otomatik görev menüsünü açan yeni bir düğme bulacaksınız. Bu menüde, uçuş rotalarını seçebilir veya yeni olanları oluşturabilirsiniz. Bu özellik, manuel modda kullanıcıların görev planlamasına daha kolay erişim sağlar.

9. Pilot 2 Uygulamasında Çevrimdışı Haritalar için İyileştirilmiş Destek

Artık kendi verilerinizi mbtiles formatında hazırlayarak veya Maptiler web sitesinden çeşitli çevrimdışı haritaları bilgisayarınıza indirerek Pilot 2 uygulamasında kullanabilirsiniz. İnternet bağlantısı olmadığında sokak haritalarını indirebilecek ve daha güncel uydu görüntülerine veya önemli bilgi katmanlarına (arama ve kurtarma) erişebileceksiniz. Ayrıca, güvenlik nedeniyle internete bağlanmak istemeyen kullanıcılar veya internetin olmadığı uzak alanlarda görev yapan kullanıcılar için tamamen çevrimdışı uydu harita verileri sunar.

10. Ekip Görevleri için Çapraz Uyumlu Polygon Haritalama Modu (FlightHub 2 Kullanıcıları)

FlightHub 2, bulut tabanlı drone operasyonları yönetim platformumuzun kullanıcıları artık gelişmekte olan durumlara hızlı bir şekilde yanıt vermek için yeni Polygon Haritalama Görevine geçebilir. Bu özellik, ekiplerin hızlı haritalama için polygonları platformlar arasında verimli bir şekilde senkronize etmelerine olanak tanır.

Örneğin, bir arama-kurtarma (SAR) görevi sırasında, komutan bilgisayarını kullanarak ilgi alanının üzerinde bir polygon çizebilir ve sahadaki bir pilota atayabilir. Drone operatörü, uzaktan kumandasında polygonu alır. Polygonu seçtiklerinde, dronun o polygonla belirlenen alanı otomatik olarak haritalamak üzere yönlendirecek bir düğmeyi gösterirler.

11. Yeni Güvenli Kalkış İrtifası Seçeneği

DJI için güvenlik, tasarım felsefesinin önemli bir parçasıdır ve sürekli olarak bu konudaki özellikleri geliştirmektedir. Bu yazılım güncellemesi, kalkışlar için irtifa sınırı belirleyerek ve haritalama görevleri sırasında rota güvenliğini iyileştirerek güvenliği artırır.

12. Yerel Veri Modu için Parola Koruması

Artık, Yerel Veri Modunu açıp kapatmak için bir parola belirleyebilirsiniz. Bu, yanlışlıkla tuş değişiklikleri nedeniyle modun istemeden kapatılmasını önler. Parola belirledikten sonra, Ağ Güvenliği Modunu değiştirebilir veya işlev ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Diğer Geliştirmeler

Mavic 3E/3T, M30/30T ve M300 RTK drone platformlarında, DJI Pilot 2 uygulamasında yazılım güncellemesi istemini optimize etme ve farklı modüllerle ilgili günlükleri dışa aktarma yeteneği ekleme gibi birçok kullanıcı arayüzü iyileştirmesi ve sistem yükseltmeleri yapılmıştır. ‘’Güneş Enerjisi Santralleri Termografik Muayene’’ konusu hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.