Skip to main content

Hava Termografisi Nedir

What is Air Thermography 5Hava termografisi, güneş panellerinde oluşan hotspotları (sıcak nokta) tespit etmek ve bunu dijital bir görüntüye dönüştürmek için termal drone teknolojisi kullanılır.

Drone teknolojisi genişlemeye devam ettikçe, kullanıcılarına sunulan çözüm yelpazesi de genişlemektedir. Havadan termal incelemeler, teknolojinin büyüdüğü ve giderek daha uygun fiyatlı hale geldiğinin bir kanıtıdır.

Hava Termografisinin Önemi

Güneş enerji santrallerinin denetimi için drone teknolojisinin kullanılması, geleneksel yöntemleri ortadan kaldırır.

Havadan termal inceleme sırasında yakalanan görsel görüntülerle birleştirilen termal veriler, güneş enerji santral sahiplerine değerli ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlar. Bu yöntem aynı zamanda kirlenme veya gölgeleme ile ilgili performans sorunlarını belirlemek için güneş enerji santrallerinde saha incelemeleri yapma ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Kızılötesi Termografi Nedir?  

Tüm nesneler görünmez, kızılötesi enerji yayar. Güneş enerji santralleri sahipleri, kızılötesi termografi yoluyla bir güneş panelindeki her bir hücrenin ayrıntılı sıcaklık bilgilerini doğru bir şekilde yakalamak için DJI Mavic 3T termal inceleme dronelarını kullanabilir. Hava termografisi, uygun maliyetli, hızlı ve doğru bir solar PV inceleme yöntemidir.

Kızılötesi Hava Termografisi Muayeneleriyle Belirlenen Başlıca Kusurlar

Çıplak gözle incelemeler, yalnızca paneller içindeki tozu ve diğer fiziksel kusurları belirleyebilir. MapperX otonom yapay zeka yazılımının termal inceleme sonucu tespit ettiği ve raporlayabildiği güncel hata türleri;

  • Hücre Hatası
  • Modül Bağlantı Hatası
  • Çatlak Panel Hatası
  • Diyot/Lehim Hatası
  • Delaminasyon
  • String Hatası
  • Gölgelenme Hatası

Çoğu fotovoltaik panel üreticisi, 10 yıl boyunca %90 ve 25 yıl boyunca %80 verimlilik garantisi verir. Ancak, bir panelde yaşlandıkça kademeli olarak bozulma meydana gelir. Anormal hava koşulları (yıldırım, fırtınalar) panel hücresinin aşırı ısınması ve diğer bileşen arızaları da bir PV panelde sıcak noktalara yol açabilir.

PV Panellerde Yüksek Verim Kaybı

  • Her bir arıza türü, üretimin birkaç %’sinden panelin tamamen arızalanmasına kadar değişen bir enerji kaybına neden olur.
  • Tesislere bağlı olarak, bu hatalar en kritik durumlarda üretimin %45’ine varan bir eksikliğe yol açabilir.

MapperX ile Hava Termografisi

MapperX’in havadan termografi hizmeti, Dünya standartlarına göre uyarlanmıştır. Hava Termografisi, güneş enerji santrali performansı sorunlarını tespit etmenin ve tesis verimliliğini artırmanın en hızlı ve en uygun maliyetli yöntemidir. MapperX, 200 hektarı kapsayan 100 MW’lık bir güneş enerji santralinin tamamını 4 ila 5 gün içinde denetleyebilir.

Toplanan ve analiz edilen tüm veriler, kritik onarımlar için ekiplerin nereye yönlendireceklerini daha iyi anlamaları için güneş enerji santralleri sahiplerine yardımcı olan bir raporda derlenir.

Raporlarımız, büyükten küçüğe doğru kategorize edilmiş anormallikleri gösterir; bu, bulunan farklı arızalara ve bunların ne kadar yaygın olabileceğine dair net bir genel bakış sağlar.

Saha sahipleri, bu sorunların neden olduğu ve kusurun tam olarak nerede bulunduğu dahil olmak üzere, mevcut olabilecek elektrik sorunlarının ölçeğini ve ciddiyetini daha iyi anlamak için bu bilgileri kullanabilir.

Drone tarafından yakalanan kızılötesi termal görüntüleme, PV panelin kusurlarını bulmanın oldukça etkili bir yolu olduğunu kanıtladı. MapperX ile hava termografisi işlemlerinde tesisin kapatılması gerekmez. Güneş enerji santralleri çalışmaya devam ederken termal drone ile pv inceleme çalışmaları güvenli bir şekilde yapılabilir.

Güneş Paneli Termal İnceleme

Bir termal görüntüleme taraması gerçekleştirmenin maliyeti, elde edebileceği sonuçlara ve faydalara kıyasla küçüktür. PV panellerde kızılötesi termal görüntüleme sonuçları Güneş enerji santrali sahipleri için büyük tasarruflara yol açabilir.

Güneş panellerinde incelemeler sırasında İHA’ların kullanılması, doğru sonuçlar sağlar Ayrıca daha fazla alanı kapsamamıza ve güvenli bir konumda kalmamıza olanak tanır. Bir termal görüntüleme taraması kolaylıkla yürütülebilir ve mevcut olabilecek pek çok panel arasından hatalı panellerin yerini tespit edebilir.

Örneğin; bir güneş PV panelinin incelenmesinden elde edilen kızılötesi görüntü, aşırı ısınmış tek bir kusurlu hücreyi göstermektedir. Bunun gibi arızalı hücreler, panelin güç çıkışını azaltacaktır. Arızalı hücreler, nemin içeri girmesine izin vererek cam kapağı çatlatacak kadar ısınabilir ve lehim bağlantılarını eriterek tüm panelin arızalanmasına neden olabilir. Kızılötesi inceleme, arızalı hücreleri ve elektrik bileşenlerini bulur ve böylece panelin verimli çalışmasını ve güneş enerji santralinin uzun ömürlü olmasını sağlar.

Güneş enerji santrallerinde termografik muayeneden sonra, tüm verilerimizi ve tavsiyelerimizi detaylandıran dünya standartlarında eksiksiz bir rapor hazırlayıp size sunacağız.

İlginizi Çekebilir