Skip to main content

Aerial Thermography

Hava Termografisi 

Hava termografisi artık güneş enerjisi santrallerinde bir istisna değil bir kural haline geldi. Güneş enerji santrallerinde yıllık veya belli periyotlar halinde uygun uzmanlığa sahip profesyonel bir ekip ile çalışarak PV panellerin havadan termografi analizi gerçekleştirilir.

Güneş enerji santrallerinde kurulumdan kaynaklı; standart işletme ve bakım denetimlerinde, önleyici bakım ve yeni devreye alınan sahalarda üretim hataları veya yanlışlar olabilir. Panellerde havadan termografi denetimlerinizin, kanıtlanmış endüstri standartlarını takip eden ekipler ve yazılımlar tarafından denetlenerek incelenmesini sağlamak için güneş enerji santrallerinize hava termografisi yaptırmanız gerekir.

MapperX ile Havadan Termal Görüntüleme ve İnceleme (Aerial Thermal Imaging)

GES (Güneş Enerji Santralleri) sahalarında eşsiz termal görüntülerin yakalanması için geliştirdiğimiz yazılım ürünümüz MapperX, gelişmiş hava termal görüntüleri ve termografik haritalama konusunda alanında uzmanlaşmıştır. Güneş enerji santrallerinin özel termografik muayene ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilen müşteri odaklı termal haritalama ve raporlama yazılımı çözümleri sunar.

Güneş Enerji Santralleri için Termal Drone Kullanmanın Faydaları 

Termal drone ile güneş enerji santralleri termal incelemeleri, elde taşınan termal cihazlarla tamamlanan geleneksel yöntemlere göre daha kolay, daha hızlı ve daha verimlidir. Drone’lar, büyük PV sistemlerini daha hızlı denetler ve ısı değişimlerini tespit ederek dünya standartlarını karşılayan yüksek çözünürlüklü termal kameralar aracılığıyla önemli veriler toplar.

Güneş Enerjisinde Termal İnsansız Hava Araçları

Geleneksel yöntemler ile yapılan güneş enerji santrallerinde termografik muayene işlemleri, kusurlu hücreleri veya kabloları kontrol etmek için her bir panelin el tipi termal kameralarla incelenmesinden oluşur. Bu süreç sırasında, personelin daha sonra bakım yapmak için anormalliklerin yerlerini manuel olarak takip etmesi gerekir.

Çoğu güneş enerjisi santralinin büyüklüğü nedeniyle bu inceleme yöntemi verimsiz, uzun süren ve kesin olmayan verilerle sonuçlanır.

Güneş enerji santrallerinde drone teknolojisinin entegrasyonu, termal inceleme sürecinin verimliliğini ve doğruluğunu tamamen iyileştirerek sahalarınızı dijital sahalara dönüştürür. Termal drone’lar, tek bir uçuş sırasında yüksek çözünürlüklü kızılötesi görüntüler toplayarak bir güneş enerji santrali içindeki geniş alanları cm (santimetre) doğruluğunda tarayabilir.

Bir drone ile geniş mesafeleri kat etme ve yüksek çözünürlüklü havadan termal görüntüler sağlama kapasitesi, birçok şirketin tehlikeli veya zaman alıcı PV panel incelemelerini ve saha bakımlarını tamamlarken verimliliklerini optimize etmesine olanak sağlar. İnsan hatasını en aza indirerek drone teknolojisi ile dijitalleşme anlamında sahalarınızı birer dijital sahaya dönüştürür.

DJI Mavic 3T Termal Drone ile yapay zeka tabanlı karar verme algoritmaları 360° sensörler ile teknolojinin son ürünü olan cihazın kompakt ve düşük maliyetli olması bu alanda kullanılabilecek alternatif cihazlar arasında.

Güneş Enerji Santralleri Termal İnceleme için Drone Kullanmanın Avantajları

  • Güneş enerji santrallerinde anomalileri tanımlamada %99 doğruluk
  • Güneş enerji santrallerinde muayene süresinde %99’a yakın zamandan tasarruf
  • Güneş enerji santrallerinde muayene maliyetlerinde yüksek tasarruf

Bir güneş enerji santralinde hatalı panellerin erken tespiti sonucunda yüksek performans ve verim kayıplarının önüne geçmek için büyük enerji santrallerinde çok ciddi katkı sağlar.

Bir PV inceleme ekibi olası kusurları ne kadar hızlı ve doğru bir şekilde tespit ederse o kadar hızlı yanıt verebilir ve büyük GES (Güneş Enerji Santralleri) sahasındaki sistem arızalarını önleyebilir. Etkili bir şekilde yürütülen denetimler ve bakım, yatırımcıların çıkarlarının korunması ve PV panellerin “en yüksek verimlilikte çalışmasının sağlanması” anlamına gelir. Bu sayede karbon salınımını minimum seviyelere düşer.

MapperX ile Ayrıntılı Raporlama

Termal ve RGB görsel görüntülerinin kullanımı ile PV panellerdeki veriler, tüm anormallikleri tespit etmek için MapperX solar yazılımı tüm olasılıkları değerlendirerek dünya standartlarında raporlar oluşturur.

MapperX Yazılımı:

  • Güneş enerji santral sahalarını web ortamından erişilebilen dijital sahalara dönüştürür.
  • Güneş enerji santral sahası ve güneş panelleri hakkında termal bilgi toplar.
  • Güneş enerji santrallerindeki arızaları yapay zeka yazılımı sayesinde %99 doğrulukla tespit eder.
  • Tesisin performansını düşüren engelleri uzaktan tespit eder, konumlandırır ve önem sırasına göre görselleştirir.
  • Sahalardaki düşük performansın nedenlerine ilişkin önemli noktaları ve performansı iyileştirmeye yönelik öneriler sunar.

Hava Termografisi Muayene Süresi

Güneş paneli incelemeleri için drone’ların kullanılmasındaki ana nedenlerden biri, bakım maliyetlerinin az oluşu. Genel olarak büyük güneş enerji santrallerinin teftişleri, her bir paneli elle inceleyen bir yer ekibi tarafından yapılır. Bu yöntem santralin büyüklüğüne bağlı olarak günler hatta haftalar alabilir. Maliyetleri önemli ölçüde artıran ve uzun saatler süren bir işlemdir. Güneş enerji santrallerinde termal drone incelemeleri, denetim süresini %99’a kadar azaltır. PV sistemlerinize kızılötesi drone muayenesi yaptırarak maliyeti oldukça azaltır ve çalışmayan hatalı panelleri öğrenip hem zamandan hem de maliyetten oldukça tasarruf edebilirsiniz.

Havadan termografik incelemeler, arızaların %100’ünü ve arıza tipini %99 doğrulukla tespit ederek daha doğru veriler sağlar.

MapperX ayrıca güneş enerji santralinin ayrıntılı haritalarıyla anormalliklerin yerini zahmetsizce belirler. Termal Pv İnceleme yazımızı da inceleyebilirsiniz.