Skip to main content

Monokristal ve Polikristal Güneş Panelleri

Monokristal ve Polikristal Güneş Panelleri, yıllar içinde önemli ölçüde gelişti. Bir güneş paneli sistemi kurmak istediğinizde göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var, bunlardan biri ne tür güneş panelleri alacağınız.

Monokristal Güneş Panelleri

Monokristal panelleri, güneş pillerinden oluşan bir güneş panelidir. Panel, adını yarı iletkenle aynı şekilde yüksek saflıkta tek kristal silikondan büyütülen silindirik bir silikon külçeden alır.

Monokristal hücre tek bir kristalden oluştuğu için daha iyi bir elektrik akışı için elektronlara daha fazla hareket alanı sağlar. Silindirik külçe, hücreler oluşturan gofretler halinde dilimlenir. Hücrelerin faydasını en üst düzeye çıkarmak için dairesel gofretler, sekizgen şekilli bir gofrete tel kesilir. Ayrıca tek tip bir renge sahiptirler. 

Genellikle, bir monokristal panel, panelin boyutuna bağlı olarak ya 60 ya da 72 güneş pili içerecektir. Çoğu konut kurulumunda 60 hücreli monokristal silikon paneller kullanılır.

Güneş ışığı monokristal güneş paneli üzerine düştüğünde, hücreler enerjiyi emer ve karmaşık bir süreçle bir elektrik alanı oluşturur. Bu elektrik alanı, voltaj ve akımı içerir ve P (güç) = V (voltaj) x I (akım) denklemi tarafından yönetilen güç üretir. Bu güç, doğru akımla (DC) çalışan cihazlara doğrudan güç sağlamak için kullanılabilir. Bu güç ayrıca bir invertör kullanılarak alternatif akıma (AC) dönüştürülebilir.

Monokristal güneş panelleri, tüm güneş paneli türleri arasında en yüksek verime ve güç kapasitesine sahiptir. Monokristal panel verimlilikleri %17 ile %20 arasında değişebilir.

Monokristal güneş pilleri tek bir silikon kristalinden yapıldığından, elektronlar hücre içinden daha kolay akabilir, bu da PV pil verimliliğini diğer güneş paneli türlerinden daha yüksek hale getirir. Bu nedenle, monokristal güneş panelleri genellikle polikristal veya ince film modüllerinden daha yüksek bir güç çıkış derecesine sahip olacaktır.

Fazla sayıda polikristal güneş paneli ile aynı miktarda güç üretmek için güneş enerjisi sisteminizde daha az monokristal güneş panellerine ihtiyacınız olacaktır. Bu, monokristal güneş panellerini kısıtlı alana sahip insanlar için ideal hale getirir.

Polikristal Güneş Panelleri

Polikristal veya Multikristal güneş panelleri, tek bir PV hücresinde birkaç silikon kristalinden oluşan güneş panelleridir. Polikristal güneş panellerinin levhalarını oluşturmak için birkaç silikon parçası birlikte eritilir. Polikristal güneş pilleri durumunda, hücreleri üretmek için kullanılan erimiş silikon teknesinin panelin üzerinde soğumasına izin verilir.

Bu güneş panelleri mozaik gibi görünen bir yüzeye sahiptir. Birkaç polikristal silikondan yapıldıkları için kare bir şekle ve parlak mavi bir renge sahiptirler. Her hücrede birden fazla silikon kristali bulunduğundan, polikristal paneller, hücrelerin içinde elektronların çok az hareket etmesine izin verir. Bu güneş panelleri güneşten gelen enerjiyi emer ve elektriğe dönüştürür.

Polikristal güneş panelleri, çoklu fotovoltaik hücrelerden yapılmıştır. Her hücre, yarı iletken bir cihaz olarak işlev görmesini sağlayan silikon kristalleri içerir. Güneş ışığından gelen fotonlar PN bağlantısına (N-tipi ve P-tipi malzemeler arasındaki bağlantı) düştüğünde, elektronlara elektrik akımı olarak akabilmeleri için enerji verir.

Polikristal güneş panelleri, monokristal güneş panellerine göre daha düşük ısı toleransına sahiptir. Bu nedenle, daha yüksek sıcaklıklarda, bu güneş panelleri diğerlerinden daha düşük verimliliğe sahiptir.

Polikristal güneş panelleri, monokristal güneş panellerinden daha yüksek bir sıcaklık katsayısına sahiptir. Bu paneller yüksek güç yoğunluğuna sahiptir.

Solar PV Sistemlerinin Bakıma İhtiyacı Var Mı?

Güneş Panelleri, güç üretmek için doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Peki ya Solar pv panellerin bakıma ihtiyacı var mı? Maksimum verim için PV panellerin yüzünün yılda en az bir kez temizlenmesi tavsiye edilir. Enerji üretimini optimize etmek için panelleri güneşi takip edecek şekilde yatıran bir solar PV sistemi, düzenli bakım gerektiren motorlara sahiptir. MapperX Pv panel inceleme yazılımı GES sahalarında ki arızaları ve hataları tespit eder.

Enerji üretimini etkileyen faktörler hakkında iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunur. Ayrıca güneş panellerinin ömrünü uzatmak için de güneş paneli bakımı, termografik muayene işlemlerini yaptırmak önemlidir. Bakım işlemleri düzenli bir şekilde yaptırılmamış olduğu takdirde sistemde önlenemeyecek arızalar meydana gelebilir. Güneş Panellerinin Ömrü Ne Kadar? Sorusuna cevap bulmak için sizlerde yazımıza tıklayabilirsiniz.