Skip to main content

Güneş fotovoltaik teknolojileri, güneş fotonlarını (enerji birimleri olarak hareket eden ışık parçacıkları) doğrudan emerek ve enerjinin bir kısmını elektriğe dönüştürerek veya bir kısmını depolayarak güneş enerjisini faydalı enerji formlarına dönüştürmektedir.

Fotovoltaik (PV) Teknolojisi Nedir?

Fotovoltaik (PV) teknolojisi, silikon gibi yarı iletken malzemeler kullanılarak ışığın doğrudan elektrik gücüne dönüştürülmesidir. Fotovoltaik (PV) teknolojisi, fotoelektrik etkiye dayalı güç üretmek için yarı iletkenler kullanır.

Yeterli enerjiye sahip ışık fotonları (doğal veya yapay) bir fotovoltaik hücreye girerse, elektronları daha yüksek bir enerji durumuna tepki verebilir. Işık ne kadar çok emilirse, fotovoltaikler tarafından o kadar fazla elektrik üretilir.

Böylece fotovoltaik kullanarak güneş enerjisini kolayca elektriğe dönüştürebilir ve geleneksel enerji üretim araçlarına alternatif olarak kullanabiliriz.

 

MapperX ile Fotovoltaik hücrelerin hatalarını tespit etme

Fotovoltaik (PV) teknolojisi ile üretilen güneş enerjisi panellerinde MapperX Yapay Zeka ile PV panel incelemelerinde bulunabilir ve hataları tespit edebilirsiniz. MapperX ile tespit edilen hata türlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.