Skip to main content

Güneş Enerji Santralleri Drone ile Nasıl İncelenir?

Büyük fotovoltaik sistemlerin (güneş enerji santrallerinin) bakım maliyetlerini azaltmak ve enerji üretimini artırmak için insansız hava araçları kullanılır. Güneş enerji santrallerinin insansız hava araçları kullanılarak denetlenmesi önemli bir zaman tasarrufu sağlar.

Solar PV Termografik Muayene İşlemlerini Hızlandırmak için Termal Drone Kullanımı

Drone ile termografik muayene denetimi hızlı bir şekilde güneş enerjisi endüstrisine giriyor. Güneş enerji santrallerindeki termal incelemeler, geleneksel yöntemler yerine son derece gelişmiş DJI Mavic 3T drone teknolojisi gibi termal drone cihazları tarafından yapılıyor.

Geleneksel güneş denetimiyle karşılaştırıldığında, hızları ve doğrulukları nedeniyle drone’ların kullanımının daha etkili ve verimli olduğu kanıtlanmıştır. Drone’lar diğer bakım seçeneklerinden çok daha fazla zaman ve emek tasarrufu sağlarken aynı zamanda güneş santrallerinin sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Termal Drone ile Muayene Nedir?

Drone ile güneş enerji santrallerinde termografik muayene işlemi, bakım protokollerini ve prosedürlerini tamamlamak için görsel denetimlere güvenen birçok güneş enerji santral firması açısından kritik bir hale geldi. Güneş enerji santrallerinin geleneksel muayene işlemleri oldukça maliyetli ve uzun süren bir işlem olduğundan büyük sahaların incelenmesinde genel olarak drone’lar kullanılır.

Drone’lar oldukça hızlıdır ve görsel verileri toplamak için yeterli yüksekliğe çıkabilirler. Güneş enerji santrallerinin denetimlerini hızlı bir şekilde tamamlamak ve bir sahanın ulaşılması zor alanlarını denetlemek için büyük kolaylık sağlar.

MapperX, güneş enerjisi tesislerinizin denetimi için ultra yüksek performanslı, profesyonel bir drone kullanarak en son teknolojinin avantajlarından yararlanıyor.

DJI Mavic 3T her güneş panelini tarayan ve arızaları gösteren sıcak noktaları belirleyen bir termal kamera ile donatılmıştır. Peki inceleme sırasında bir veya daha fazla hata bulursa ne olur?

Muayenenin ardından MapperX, müşterilerine güneş enerjisi santralinin panellerdeki arızaların tam yerini gösteren genel bir termal harita sunar.

Sıcaklık farklılıklarını göstermek için termal görüntüleme fotoğrafları da sağlar. Termal haritadan delta t sıcaklıkları çıkarılarak ve fotoğraflar yardımıyla sorunlar tespit edilir. PV panellerin seri numaraları da rapora işlendikten sonra dünya standartlarında raporlar oluşur. Elde edilen veriler ile PV panel üreticileri ve saha bakım ekipleri ile yerinde tespitler ve onarım için hızlı bir şekilde sahada görev almak üzere işlemlere başlanır

Güneş Enerji Santrallerinde Geleneksel Muayene

Geleneksel olarak güneş enerji santrallerinde denetimler, elektrikçilerin modülleri elektriksel sağlamlık açısından kontrol ettiği, PV panel uzmanlarının termal kameralar kullanarak her paneli ayrı ayrı kontrol ettiği ve teknisyenlerin tüm arızaları kaydettiği manuel olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu manuel süreç örneğin, 40 hektara yayılmış 70.000 PV paneli içeren bir güneş enerji santrali için 3 kişinin aylarca zamanını alabilir. Manuel olarak yapılan bu işlemin masraflı ve insan hatasına açık olmasının yanı sıra genellikle güç üretiminde kesintilere neden olur.

Güneş Enerji Santrallerinde Termal Drone İncelemesi MapperX

Drone’ların kolaylığı ve manuel denetimlerin dezavantajları göz önüne alındığında, DJI termal drone’lar güneş enerji santrallerini denetlemek için doğru seçimler arasında. Güneş enerjisi endüstrisinde drone’ların kullanımı son birkaç yılda hızla artış gösterdi. Termal kamera ile monte edilen bir drone her seferinde güneş enerji santralinin bir bölümünü kapsayan önceden planlanmış rotalar üzerinde uçabilir ve termal görüntüler yakalayabilir. Aynı 40 hektarlık alan drone’lar tarafından 4 saat gibi kısa bir sürede iyi bir şekilde incelenebilir. İnsansız hava araçları ile güneş enerji santral alanları daha verimli, doğru ve tutarlı bir şekilde incelenir.

Güneş Enerji Santrallerinde Kestirimci Bakım

PV panellerde kestirimci bakım, planlanmamış bakım ihtiyaçlarının önüne geçilmesi ve üretim hattındaki hataların engellenmesi için veri analizi araçları ve teknikleri kullanılarak; ekipman ve süreçlerdeki olası kusurların ya da panellerdeki anomalilerin tespit edilmesini sağlayan yöntemdir.

Güneş enerji santralinde herhangi bir arıza durumunda üretimi durdurmamak için arızaların daha oluşum aşamasında drone ile termografik muayene işlemleri kullanarak hata tespitinin yapılabildiği planlı bakım metotlarına yönelmek, maliyet hesaplamalarında oldukça önemli bir noktaya ulaşmıştır.

Termografik inceleme işlemleri zamanında yapılan güneş enerji santrallerinde;

  • Bakım maliyetlerinde azalma: % 75 -90
  • Bozulmalarda azalış: % 45 – 55
  • Üretimde artış: %30-45
  • Yatırımın geri dönüş süresindeki artış: 10 kat

MapperX yazılımı, verinin ve analizin gücünden yararlanarak güneş enerji santrallerindeki arızaları %99 doğrulukla tespit ederek PV tesislerin üretimini engelleyen problemlere ilişkin çözümler sunar. Kurulu olan güneş enerji santrallerinin bakımlarının yapılarak verimliliğin artırılması noktasında, MapperX olarak çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz.

 

İlginizi Çekebilir