Skip to main content

Termal Drone ile Pv Panel İnceleme

Termal Drone ile Pv Panel İnceleme, kızılötesi termal görüntüleme teknolojisi ile güneş enerji santralleri kalite kontrolü – izleme, çevrimiçi arıza teşhisi, ekipmanın güvenlik koruması ve üretim sürecinde enerji tasarrufunda önemli bir rol oynar.

Kızılötesi termal görüntüleme nedir?

Kızılötesi termal görüntüleme, düşük görünürlük ortamlarında bile nesnelerin görüntülerini veya güneş enerji panellerinin sıcaklık bilgilerini almak amacıyla GES sahaları hakkında bilgi toplamak için kızılötesi termal görüntüleme yöntemidir.

Yeterli elektrik üretimi, maliyet tasarrufu ve panellerin ömrünün uzun olması için güneş enerjisi santralinin kalitesinin güvence altına alınması zorunludur. Bu güneş enerjisi sistemlerinin güvenliğini ve etkili dağıtımını garanti etmek için Güneş Enerjisi Santrallerini zamanında termal görüntüleme yaptırmanız gerekmektedir.

Thermal Mapping kullanmaktaki temel amacımız, GES sahalarında güneş panellerindeki herhangi bir arızayı ve sahiplerinin, üreticilerden garanti/değişim talep edebilmesidir. En son İHA teknolojisini benimseyen hatasız termografik muayene hizmetlerimiz güvenilirlik, uygun maliyet ve en yüksek doğruluğu sağlar. Eğitimli drone pilotlarımız, güneş enerjisi santrallerinde güvenliği korurken havadan inceleme için termal sensörlere sahip birinci sınıf drone’lar kullanıyor. Drone araştırmaları ve İHA denetimleri, ayrıntılı güneş enerjisi paneli analizi için üstün kaliteli veriler üretir.

Hassas güneş enerji santralleri denetimi, hücre kusurlarını, hücre arızasını, fotovoltaik hücrelerdeki kiri, güneş pillerinin bozulmasını, operasyonel verimliliğin azalmasını vb. tespit edebilir.

Güneş enerji santralleri, enerji altyapımızın önemli bir parçasıdır ancak denetlenmesi zor ve pahalı olabilir. İşte burada MapperX olarak drone’larımız devreye giriyor. Güneş enerji santrallerinin ayrıntılı bir incelemesini sağlamak için termal görüntüleme özelliklerine sahip son teknoloji drone’ları kullanıyoruz.

Güneş enerji santrallerinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için termal drone ile güneş paneli inceleme hizmetleri sunuyoruz. Ayrıntılı solar PV incelemelerimiz, raporlarımız ve analizlerimiz yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Termal Drone ile GES sahası denetimi, yalnızca güneş panellerinin hücrelerindeki kusurları belirlemeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda tüm bir güneş enerjisi santrallerinin performansı hakkında veri sağlamaktadır. Güneş enerjisi santralinin ne kadar iyi performans gösterdiğine bakar ve herhangi bir arızayı saptayarak bakım – onarımlarda zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Termal haritalama, herhangi bir drone tabanlı güneş paneli inceleme hizmetinin önemli bir parçasıdır.

Ekibimiz güneş enerjisi sektöründe uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir ve en doğru sonuçları almak için en son teknolojiyi kullanmaktayız. Ayrıca bütçenize uygun rekabetçi fiyatları sizlere sunmaktayız.

Termal Haritalama Güneş Panellerinin Kusurlarının Belirlenmesine Yardımcı Olur

Termal haritalama, güneş panelleriyle ilgili sorunları tespit etmek için termal görüntüleme kullanan drone tabanlı bir inceleme yöntemidir. Termal görüntüleme, nesneler arasındaki sıcaklık farklarını tespit ederek çalışır. Bu, GES sahalarının çevredeki alandan daha soğuk veya daha sıcak olan, bir kusuru gösteren alanları belirlemesine olanak tanır.

Termal haritalama, çıplak gözle görülmesi zor veya imkansız olan sorunları tanımlamaya yardımcı olabileceğinden güneş paneli incelemeleri için inanılmaz derecede faydalıdır. Drone operatörleri, termal haritalamayı kullanarak tüm güneş paneli dizisinin ayrıntılı bir görünümünü elde edebilir ve olası sorunları MapperX yazılımı ile tespit edebilir.

Geleneksel Muayenelere Göre Üstün Veriler

Drone ile güneş paneli denetimi, güneş panellerinin görsel incelemesini gerçekleştirmenin daha verimli bir yoludur. Drone’lar yer tabanlı denetimlerle karşılaştırıldığında, güneş panelleri ve çevrelerinin daha yüksek çözünürlüklü bir görüntüsünü sağlayabilir. Bu, daha kapsamlı bir denetime izin vererek güneş panelleri veya çevresindeki alanla ilgili olası sorunları belirlemeye yardımcı olabilir.

Güneş Enerji Santrallerini İncelemek için Drone Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Güneş enerjisi endüstrisinin drone denetimine geçmesinin en önemli nedeni, hızı ve verimliliğidir. Drone’lar, 1 megavatlık güneş enerjisini 1 günden daha kısa sürede kapsayan ultra hızlı bir verimlilikle çalışır. Bu, geleneksel yöntemler kullanılarak yapıldığında yaklaşık 1 ila 2 ay sürebilir.

Solar drone denetimini kullanmanın bir başka yararı da maliyetlerin azalmasıdır. Bir gün içinde büyük bir güneş PV tesisini denetlemek için 1 ila 2 drone pilotunun profesyonel hizmetini almak, manuel işlemlerde ise 1 aydan fazla sürebilen her bir güneş panelini manuel olarak incelemek için yetenekli teknisyenlerden oluşan bir ekip kullanmaktan çok daha ucuzdur. Ayrıca manuel inceleme sırasında fişlerini çekmeniz ve kapatmanız gereken panelleri İzlemenin aksine, bir solar drone denetimi yaparken herhangi bir aksama süresi yoktur. Güneş enerji santralleri için drone bakımı da genellikle çok pahalı değildir.

PV panellerde drone denetimi, sorunlar ortaya çıkar çıkmaz çözmenize olanak tanır. Drone’lar, her paneli inceleme ve arızaları belirleme yeteneğine sahiptir böylece bu sorunları verimli bir şekilde çözebilir ve güneş panellerinizi genel üretkenliğini hemen artırabilirsiniz.

Drone incelemeleri ile birlikte geliştirmiş olduğumuz MapperX yazılımı sayesinde güneş enerji santrallerindeki arızaları kısa süre içerisinde tespit edip kullanıcılara dünya standartlarında teknik bir arıza raporu oluşturuyoruz. Thermal Inspection hakkında bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.