Skip to main content

Güneş Enerjisinde Dronelar

Güneş Enerjisinde Dronelar güneş panellerinin yüksek kalitesi, bir güneş enerji santralinin verimli ve uzun vadeli enerji üretimi için şarttır. Güneş panellerinin uzun çalışma süresi, bir güneş enerji santralinde verimli enerji üretimi ve yatırım getirisi için ön koşuldur. PV panellerde uzun süreli sorunsuz çalışmayı sağlamak için santral kurulduktan sonra güneş panellerinin kalitesini değerlendirmek üzere termal inceleme yaptırmak gerekir.

Termal görüntüleme incelemesi yapmak ve güneş panellerini kontrol etmek için drone ile termal görüntü elde etme işlemlerinin 11:00-15:00 saatleri arasında yapılması uygundur.

Karanlıkta güneş enerji santralindeki hataları görsel bir sensörle tespit etmenin neredeyse imkansız olduğunu unutmayın.

Sızıntıları tespit etmek için yağmurdan hemen sonra kontrol edilmesi önerilmez. Suyun yüzeyden buharlaşmasını sağlamak için yaklaşık bir gün beklemek daha iyidir. Yağmur sonrası çatılarda oluşan su birikintilerinin altında sorun gizlenebileceğinden termal görüntüleme analizi hatalı olacaktır.

PV panel kusurları termal görüntüde açıkça görülebilir ve diğer birçok yöntemin aksine, güneş enerji santralinin çalışması sırasında kurulu güneş panellerini kontrol etmek için termal görüntüleme kameraları kullanılabilir.

Bir termal görüntüleme kamerası ile hatalar veya potansiyel güneş paneli sorunları, tüm güneş enerji santrali arızalanmadan önce tespit edilebilir.

Her termal kameranın güneş panellerinin teşhisi için uygun olmadığının bilinmesi önemlidir ve teşhisin etkin bir şekilde yapılabilmesi için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

PV İnceleme için Önerilen Termal Drone ve Kameralar:

 • DJI Mavic 3 Thermal (M3T)
 • DJI Mavic 2 Enterprise Advanced
 • DJI M30T
 • DJI M300-Zenmuse H20T
 • DJI M200-Zenmuse XT2

Drone’ların kullanılmasından önce, santral çalışanları tarafından panellerdeki hatalar tespit ediliyordu ancak şimdi personel yalnızca sorunlar tespit edildiğinde devreye giriyor. Termal drone teknolojisinin kullanılması, bir güneş enerjisi santralinin inceleme süresini 15 kat azaltmayı mümkün kılar.

Kızılötesi drone görüntüleri, güneş enerji santralinin daha geniş detaylı bir görüntüsünü sağlar ve bakım ekiplerinin termal anormallikleri gösteren gerçek zamanlı bilgilere ulaşmasını sağlar.

Görüntü işleme ve makine öğrenmesi teknikleriyle geliştirilen yapay zeka teknolojisi yazılımı MapperX, güneş enerji santrallerinin drone incelemesinden elde edilen görüntülerdeki panellere ait arızaları otomatik olarak tespit eder. Sonrasında tespit edilen hatalar güneş enerji santral sahiplerinin anlayabileceği bir şekilde raporlanır. Sizler de tahribatsız muayene işlemleri hakkında bilgi almak güneş enerji santrallerinin hatalarını %100 doğruluk ile öğrenmek istiyorsanız MapperX ile iletişime geçebilirsiniz.

Termal İnceleme Avantajları

 1. Havadan Termografi

  1.Güvenli

Yüksek yerlerde çalışmak her zaman insan yaşamı ve sağlığı için bir tehlikedir. İnsansız hava araçları, yüksekten düşme gibi her türlü yaralanma ve sakatlanma risklerini ortadan kaldırır.

 1. Hızlı

Geleneksel PV panel inceleme yöntemleri, daha fazla kaynak ve zaman gerektirir. Drone’lar ile saatlerce ve günlerce çalışmanıza gerek yok. Drone ile panellerin incelenmesi yalnızca birkaç saat sürer ve dış hava koşullarından bağımsız olarak hizmetin takvim planına uygun olarak gerçekleştirilmesini garanti eder.

 1. Verimli

Termal inceleme teşhisi, en etkili teşhis yöntemlerinden biridir. İncelemede elde edilen görüntüler yüksek çözünürlüğe ve netliğe sahiptir.

 1. Ekonomik

Güneş enerji santrallerini havadan incelemeye yönelik geleneksel yöntemler, daha pahalı kaynakların kullanılmasını gerektirir (uçak ve uzman personel). Drone ile havadan inceleme yaparken sadece drone’un kendisine ve onu kontrol eden drone operatörüne ihtiyacınız var.

 1. Basit

Her gün yeni teknolojiler işimizi ve yaşamımızı daha da basitleştiriyor. Termal incelemeler için tek ihtiyacınız bir termal drone’dur.

Güneş enerji santrallerinin arızalarının zamanında tespiti, invertör ve ekipmanların zamanında onarılması, elektrik üretimindeki kayıpları en aza indirmek için büyük önem taşır. DJI termal drone’lar, güneş enerjisi santrallerinin hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde denetlenmesini sağlayıp, bakım süresini kısaltır ve enerji üretiminin kesintiye uğrama riskini azaltarak verimliliği artırır.

Güneş enerjisi panellerini incelemek için İHA’ların kullanımı, basit, ucuz ve %100 doğruluğu nedenleriyle popülerlik kazanmıştır. Daha önce PV incelemeler yapılırken yalnızca el aletleri kullanılıyor ve devasa güneş enerji santralleri yerden incelenirdi. Bu inceleme tekniği çok pahalı, zaman alan ve toplam alanın yalnızca %2-3’ünün niteliksel olarak incelenebilmesine imkan veren bir işlemdi.

Şimdi ise modern İHA’lar sayesinde, özellikle Zenmuse H20T hibrit görsel-termal görüntüleme kameralı Matrice 300 RTK kullanılarak, güneş enerjisi santrallerinin tam incelemesi çok daha uyguna ve mümkün olan en kısa sürede tamamlanabiliyor.

MapperX, güneş enerji santrallerindeki arızaları yapay zeka yazılımı sayesinde %99 doğrulukla tespit eder. MapperX ile güneş enerji santrallerinizi çok daha verimli hale getirebilirsiniz. ‘’Güneş Panellerinde Yaşanan 13 Sorun’’ konusu hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.