Skip to main content

Termal Muayene

 Güneş panellerindeki arızalar zamanla enerji üretiminde ciddi düşüşlere neden olabilir ve hatta bazı durumlarda kontrol edilmezse yangına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için güneş panelleri düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Termal drone incelemesinin en popüler kullanımlarından biri güneş paneli incelemesidir. Bir drone geniş alanları hızlı bir şekilde tarayabileceğinden, güneş enerji santrallerinin termografik muayene işlemlerini drone ile yapmak hem maliyeti düşürür hem de zaman tasarrufu sağlayıp kullanıcıya doğru verileri sunar.

Güneş enerji santrallerinde; bir kuşun neden olduğu hasar, güneş panelindeki fotovoltaik hücrelerin bozulması, yıldırım çarpması gibi hataları önceden ve zamanında tespit etmek, güneş enerji santralinin enerji kaybının en aza indirilmesine ve paradan tasarruf edilmesine olanak tanır.

İnsansız hava aracı termografisi, yüzlerce dönümlük güneş enerji santrallerinin, geleneksel yönteme göre çok daha kısa bir sürede inceleyebilir.

Güneş Enerji Santrallerinde Termal İnceleme Avantajları

Güneş enerji santrali incelemeleri için termal inceleme yaptırmanın birçok avantajı var.

Her şeyden önce, IR görüntüleme kullanılarak, sıcak nokta arızalarına veya kurulum hatalarına kadar PV panellerde gelişen çok sayıda arıza tespit edilir.

Termal drone ile termal inceleme yoluyla herhangi bir anormalliği görsel olarak hızlı bir şekilde ortaya çıkarabilir ve kayıt altına alınabilir.

PV panellerde oluşan olağan dışı sıcaklıklar, aşırı ısınan sıcak noktalar veya artık gerekli elektriği iletmeyen soğuk noktalar olarak görülebilen hasarlı bileşenlerin belirtilerini tespit eder.

Güneş enerji santrallerinde panellerin herhangi bir hücresi, hata vermeye başlarsa veya başka bir nedenle daha yüksek bir sıcaklık verirse, buna karşılık gelen sıcaklık artışı bir termal drone ile çok kolay bir şekilde tespit edilebilir. Böylece PV panel arızalanmadan önce sorunu çözebilir ve panellerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Termal muayene, MapperX yazılımının güneş enerji santral sahalarını hızlı bir şekilde veri incelemesini sağladığı için bakım kontrollerini de önemli ölçüde hızlandırır.

Termal Muayene ile PV Panel İnceleme

PV panellerde sıcaklıklar yükseldikçe güneş panelleri daha az verimli bir hale gelir ve daha az elektrik üretir. Bazı hatalar, panellerin bozulmasına ve hatta tüm güneş enerji santraline zarar verebilecek bir ters akım üretmesine neden olur. Termal drone’lar, PV panellerdeki sıcak noktaları uzaktan tespit etmek için kullanılır ve bu da panellerde bulunan hataları büyük arızalara dönüşmeden önce bulmayı çok kolaylaştırır.

Termal drone’lar doğru şekilde kullanıldığında, paneller arasındaki veya tek bir panel içindeki doğru sıcaklık farklarını gösterecek ve bu sayede arızaları erken bir aşamada belirlemenizi sağlayacak.

Solar PV paneller, kontrol edilemeyen dış çevre koşullarında çalışır ve yaklaşık 20–25 yıl hizmet vermesi beklenir. PV panellerin performansının, genellikle açık ortama uzun süre maruz kalarak çevresel faktörlerden etkilenmesi nedeniyle düşerek teknik ve peyzaj faktörlerin de izlediği tespit edilmiştir.

Güneş enerji santrallerinin kızılötesi (IR) görüntülemesi için termal inceleme drone’larının kullanılması, geleneksel yöntemlere göre 10-15 kat daha düşük denetim süreleri sunan uygun maliyetli bir yaklaşım olarak tanımlanır.

DJI Mavic 3T drone’lar, güneş enerji santrali tesis kapasitesi ve kurulum yeri ne olursa olsun PV panellere kolay erişim sağlayarak sistemin hızlı bir şekilde incelenmesini sağlar. Hataları ve arızalı panelleri etkili bir şekilde tespit edip bulmak ve güç üretimi üzerindeki etkiyi analiz etmek için güvenilir IR görüntüsü, doğru değerlendirme için önemlidir.