Skip to main content
Güneş Paneli İncelemesi

Termal Drone ile Pv Muayenesi

Termal PV İnceleme

Termal PV inceleme, fotovoltaik sistemde yer alan tüm PV modüllerin termal ölçümleri gerçekleştirilerek modül üzerindeki termal farklılıklar saptanmalıdır. Termal kameralı DJI MAVIC 3T drone ile kısa sürede geniş alanlardaki güneş enerji santralleri taranarak arıza tespiti yapılabilmekte ve yatırımın geri dönüş süresinin azaltılması sağlanabilmektedir.

Güneş panelleri, çatılarda ve güneş enerjisi santralleri gibi daha büyük tesislerde yaygın olarak kullanılır. Etkin sorun giderme ve uygun bakım ile güneş panelleri uzun yıllar elektrik üretebilir ve bir termal görüntüleme kamerası, güneş panellerini hızlı bir şekilde kontrol edip panellerde oluşan hasarları kolay ve maliyeti düşük bir şekilde tespit etmenize de olanak tanır.

Termal PV inceleme kameraları bir dizi sorunu gösterebilir. Hücrelerdeki kusurlar, geçici gölgeleme (kir, nem, kuş pislikleri), arızalı baypas diyotu veya hatalı ara bağlantılar gibi sorunları gösterir. Çoğu PV sorunu, sıcak nokta veya soğuk nokta olarak gösterilir.

Termal Pv inceleme için termal görüntüleme kamerası ile olası problemli alanlar veya arızalar oluşmadan önce tespit edilip onarılabilir. Ancak her termal PV görüntüleme kamerası güneş enerji paneli incelemesi için uygun değildir. Verimli denetimler gerçekleştirmek ve doğru sonuçlara vardığınızdan emin olmak için izlenmesi gereken bazı kurallar ve yönergeler vardır. Güneş enerji santrallerinde incelemesi yapılırken DJI MAVIC 3T termal görüntüleme kamerası kullanılması, panellerin termal görüntülerinin alınması için en doğru seçenektir.

DJI Mavic 3T Özellikleri

Mavic 3 Thermal DJI’ın yeni nesil, hafif, taşınabilir ve çok sensörlü drone’udur.

  • Çift Kameralı 3 Eksenli Gimbal
  • 20MP 5.1K Geniş Açı 4/3 CMOS Hasselblad
  • 46 Dakikaya Kadar Uçuş Süresi
  • 9,3 Mil’e Kadar İletim Menzili
  • 360° Engelden Kaçınma Sistemi
  • 10-Bit D-Log Renk Profili ve HNCS
  • 1080p60 Canlı Görüntü Video Akışı
  • 8 GB Depolama Alanı
  • RC-N1 OcuSync 2.0 Uzaktan Kumanda Dahil
  • Eş zamanlı bölünmüş ekran yakınlaştırma

Termal kameraya sahip olan DJI Mavic 3T yangınla mücadele, arama kurtarma, denetim ve gece görevlerinde hava operasyonlarının özel ihtiyaçları için tasarlanmış bir drone’dur. DJI Mavic 3T drone’u güneş enerji santrallerinde termal inceleme için en iyi termal kameraya sahip drone’dur. DJI Mavic 3T termal kameralı drone uçuşu ile geniş alandaki güneş enerji panelleri kısa süre içinde taranarak sahanın termal haritasının çıkarılması kolaylıkla yapılabilmektedir.

Mavic 3 Thermal Drone ile Pv inceleme klasik yöntemlere göre %99 zaman kazancı ve hatayı tespit etmedeki yüksek doğruluk oranı ile bakım faaliyetlerinin etkili şekilde yürütülmesine %100 katkı sağlamaktadır.

Güneş Paneli Termal İnceleme

Termal drone ile güneş enerji santralleri termal kontrolleri ve elektrik bağlantı noktalarında yapılan termal inceleme kontrolleri, düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Termal kontrol hizmetleri ve güneş enerji panellerinin  ihtiyaç duyduğu izleme analiz, bakım onarım  yönetimi hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak ve her türlü sorularınız için MapperX sizlere destek vermektedir.

Termal drone ile yapmış olduğumuz incelemeler sonrasında tamamen kendi üretimimiz olan otonom yapay zeka ürünümüz ile ges sahalarınızda bulunan anormallikleri en kısa süre içerisinde raporlayıp kullanıcılara detaylı bilgiler sağlıyoruz.

Bir güneş enerjisi santrallinin kendi masrafını karşılaması iki ila yedi yıl sürer, bundan sonraki süreçte tasarrufları saymaya başlayabilirsiniz.

Kömür ve gazla çalışan elektrik santralleri, partikül madde, karbondioksit, metan ve daha fazlası şeklinde çok fazla hava kirliliği üretir. Bunların iklim ve kişisel sağlık üzerinde doğrudan etkisi vardır. Güneş panelleri böyle bir kirlilik oluşturmaz. Bundan dolayı da güneş panelleri çevreye herhangi bir tahribat yaşatmaz.

Dünyada “thermal inspection” olarak da bilinen güneş panellerinde termal inceleme yöntemi, MapperX yapay zeka yazılımının önemli bileşenlerinden biridir.